• Telefon : +90 (212) 274 23 27 | +90 (212) 273 10 73
  • Adres : Yazarlar Sk. No:15 Esentepe Şişli

Sabancı Müzesi Okul Gezisi


"Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek" sergisi için düzenlediğimiz okul gezimizde; sanat tarihinin ikonik eserlerinden biri olan Siyah Kare’nin yaratıcısı Kazimir Malevich, fotoğraf, resim, heykel ve grafik sanatının cesur öncüsü Alexander Rodchenko dahil olmak üzere Rus Avangardı’nın birçok önemli ismini tanıdık ve Rehber Öğretmen aracılığıyla eserleri inceledik.
Müze Rehber Öğretmeni Liderliğinde grup arkadaşlarımız ile iş birliği içinde çalışarak geometrik formlardan oluşan şekiller ürettik ve kendi minik sanat eserlerimizi oluşturduk.
“Güneşe Karşı Zafer” isimli operanın yeniden üretimler yoluyla kurulan hareketli sahne dekorunu ve döneme ait farklı sahne kıyafetlerini inceledik.
Bilim İnsanlarının, Sanatçı ve Felsefecilerin, Mühendislerin birbirinden etkilenerek gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında sohbet ettik ve fikirler edindik. Uzaya Seyahat isimli resim eserlerinin yanı sıra; Jules Verne’nin Ay’a Seyahat kitabından çok etkilenerek roket tasarımlar yapan bir Rus Mühendisinin çalışmaları, Vladimir Tatlin’in tasarladığı hava aracı görkemli konstrüksiyonlarla ve yeniden canlandırmalarla yansıtılması tüm öğrencilerimizin ilgisini çekti. Sergi gezimizin son bölümünde yere uzanarak gökyüzü ve yıldızların görkemli canlandırmasını izledik.
Sabancı Müzesinin etkileyici deniz manzarasında hatıra fotoğrafları çekilerek ve Rehber Öğretmenlerimize teşekkür ederek okul gezimizi tamamladık.